16 آوریل

سرطان سینه

سرطان سینه

سرطان سینه ، از بیماری های قدیمی و شایع در بانوان است . تومور های سینه  برای بار اول در 3000 سال پیش از میلاد ، به وسیله ی مصریان وصف شد . در علوم پزشکی قدیم ، مطالعات بسیاری در برخی از  کشور ها نظیر هند ، یونان ، روم ، ایران و چین ، در رابطه با دلایل ابتلا به سرطان پستان ، پیشگیری و در مان آن صورت گرفته بود ، پس از آن نیز گزارش ها و بررسی ها درباره این بیماری ،در قرون وسطی و حال حاضر ادامه دارد .

سرطان سینه

میان چهره های سرشناس تاریخی در دوران باستان ، نام  افراد مبتلا به سرطان سینه  آمده است . دختر کوروش ، آتوسا از افرادی است که در اثر سرطان پستان فوت شده است ، با این حال از این بیماری در ایران باستان ، اطلاعات زیادی دریافت نشده است .

امروزه سرطان سینه به دلیل این که شایع ترین نوع سرطان در خانم ها به شمار می رود ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است . با در نظر اشت این موضوع که بانوان ، پایه اصلی خانواده را به عنوان مادر تشکیل داده اند و همچنین با توجه به این موضوع که این بیماری بانوان را در سنی که فرد بیشترین بازدهی اجتماعی و فردی را دارد ، درگیر می سازد ، بنابراین اطلاع رسانی خصوصاً به بانوان در این رابطه یک امر ضروری می باشد .

سرطان-پستان

سرطان سینه چیست ؟

همه بدن انسان از سلول تشکیل شده ، این سلول ها خیلی کوچکند و تنها به کمک میکروسکوپ می توان آن را مشاهده نمود . طبق یک روال طبیعی سلول ها ، با هدف جایگزینی سلول های مرده و پیر تکثیر می گردند . در کودکان تکثیر سلول از قوانین خاصی تبعیت نموده و در نهایت منجر به رشد خواهند شد و این روند تکثیر کم و زیاد نخواهد شد . در صورتی که فرد به سرطان مبتلا بشود ، میزان رشد و تکثیر سلولی از کنترل خارج می گردد و به دلیل تکثیر بیش از حد سلول توده و تومور سرطانی ایجاد می گردد .

brestcanser

می توان گفت سرطان پستان یک بیماری انحصاری برای بانوان است ، اما آقایان استثنا نبوده و یک درصد مبتلایان به سرطان پستان را تشکیل داده اند .

سن ابتلا به سرطان سینه

احتمال ابتلا به سرطان پستان قبل از سی سالگی کمتر شایع است . در کشور های غربی ، افراد مبتلا معمولاً بیشتر از 50 سال سن دارند . در ایران بر اساس مطالعه های صورت گرفته ، افراد بیشتر در سنین 40 تا 49 سال مبتلا به سرطان سینه می شوند . در ضمن از نظر تعداد افراد مبتلا در بانوان جوان ، در ایران تعدادشان نسبت به کشور های غربی بیشتر می باشد .

چه عواملی می تواند ، احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد ؟

سابقه فامیلی ، سن بالا ، بارداری اول بعد از سن 30 سال ، نازایی ، مصرف غذاهایی که میزان چربی حیوانی در آن بالا باشد ، باعث می شوند ، تا احتمال بروز سرطان پستن افزایش یابد . تعداد زیادی از مبتلایان در مرحله های ابتدایی ، علائم بالینی زیادی ندارند و تنها با معاینه توسط پزشک متخصص و ماموگرافی ، می توان آن را تشخیص داد . در این مراحل امکان دارد ، فرد هیچ گونه علائمی از بیماری را نداشته باشد و پس از معاینات به منظور کنترل ، مشکوک به سرطان سینه بشود، با کمک شیوه های تشخیصی نظیر ماموگرافی یا سونوگرافی شک تایید یا رد شود . در صورتی که شک بروز سرطان سینه تایید شود ، لازم است تا حتماً پیگیری و درمان به فوریت آغاز شود ، چرا که اگر درمان ضایعه در مراحل اولیه هر چه سریع تر شروع بشود، نتیجه حاصل از درمان موفقیت آمیز تر خواهد بود .

 

BCPI  درمان قطعی سرطان ( سرطان سینه )

درباره نویسنده

bcpi
سرطان سینه ، از بیماری های قدیمی و شایع در بانوان است . تومور های سینه برای بار اول در 3000 سال پیش از میلاد ، به وسیله ی مصریان وصف شد . در علوم پزشکی قدیم ، مطالعات بسیاری در برخی از کشور ها نظیر هند ، یونان ، روم ، ایران و چین ، در رابطه با دلایل ابتلا به سرطان پستان ، پیشگیری و در مان آن صورت گرفته بود ، پس از آن نیز گزارش ها و بررسی ها درباره این بیماری ،در قرون وسطی و حال حاضر ادامه دارد .

پاسخ

2 + 5 =