01 مارس

علائم سرطان سینه

علائم سرطان سینه

سرطان سینه بر اثر رشد خارج از قاعده ی سلول های غیر طبیعی در سینه ایجاد می گردد و در هر دو نوع خوش خیم و بد خیم رشد سریع و زیاد سلول ها وجود دارد . در این مقاله قصد داریم علائم سرطان سینه را مطرح کنیم .

علائم سرطان سینه

1.وجود توده یا تومور پستان :

توده هایی که در زمان لمس مشکوک به نظر می آیند و به حالتی سفت ، گاه غیر متحرک و با چسبندگی به اطراف لمس می شوند . بیشتر این توده ها بی درد و منفرد هستند . لازم به ذکر می باشد قضاوت در رابطه با خوش خیم یا بد خیم بودن توده به عهده ی پزشک است .

2.ترشح از نوک پستان :

ترشحاتی که از پستان خارج می شوند رنگ های متفاوتی دارند که شامل رنگ های سبز ، قرمز ، خاکستری و … می باشند . ترشحاتی که بر اثر ابتلا به سرطان پستان از سینه ها خارج می شوند به طور معمول خون واضح و یا خونابه ای و در بعضی موارد بی رنگ می باشند .

3.ایجاد تغییرات در پوست پستان :

این تغییرات شامل کشیدگی و فرورفتگی در پوست پستان می باشند . امکان دارد فرو رفتگی پوست پستان به حالت ثابت و مشخص وجود داشته باشد و یا تنها در حالات خاصی از معاینه قابل مشاهده باشد . در ضمن کشیدگی پوست را نمی توان به طور قطعی دال بر سرطان دانست .

4.ایجاد تغییرات در نوک پستان :

امکان دارد در برخی افراد پس از شیردهی و یا پس از دوران بلوغ فرورفتگی نوک پستان ایجاد شود که به طور معمول خود بخود به حالت اول خود باز می گردد . اما در بیماری سرطان سینه فرورفتگی نوک پستان به صورت ثابت وجود دارد و با معاینه ی دقیق وجود غده در قسمت زیر نوک پستان و هاله پستان قابل تشخیص می باشد . به علاوه قرمز شدن نوک پستان و همچنین پوسته پوسته شدن و ترک خوردن آن ناشی از نوعی سرطان پستان ایجاد می شوند .

5.بزرگی غدد لنفاوی :

باید دانست بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل حتما ناشی از سرطان نیست زیرا این موضوع می تواند بر اثر ضایعات خوش خیم و التهاب ها و ضربه به دست و یا پستان ایجاد شود .

6.تغییر اندازه ی پستان :

در بعضی موارد ناشی از بزرگ بودن بیش از حد یک تومور و یا التهاب زیاد در حوالی تومور های کوچک ، پستان در یک سمت بزرگ تر از سمت مقابل می شود . البته افراد سالم نیز سینه های کاملا مشابهی ندارند اما موضوع بزرگی پستان نسبت به طرف دیگر حتما بایستی مورد توجه قرار گیرد .

 

BCPI  درمان قطعی سرطان ( سرطان سینه )

درباره نویسنده

bcpi
سرطان سینه ، از بیماری های قدیمی و شایع در بانوان است . تومور های سینه برای بار اول در 3000 سال پیش از میلاد ، به وسیله ی مصریان وصف شد . در علوم پزشکی قدیم ، مطالعات بسیاری در برخی از کشور ها نظیر هند ، یونان ، روم ، ایران و چین ، در رابطه با دلایل ابتلا به سرطان پستان ، پیشگیری و در مان آن صورت گرفته بود ، پس از آن نیز گزارش ها و بررسی ها درباره این بیماری ،در قرون وسطی و حال حاضر ادامه دارد .

پاسخ

ده − 7 =