ماستکتومی ، جراحی برداشتن پستان است. هدف از این جراحی ، معمولا حذف یا جلوگیری از گسترش سرطان است. در بعضی جراحی ها ، جراح بخشی از بافت پستان را برمی دارد.

لازم به ذکر است که انتخاب روش جراحی ( برداشتن یک یا هر دو پستان ) ، به نوع سرطان و میزان گسترش آن بستگی دارد.

در برخی موارد ، برداشتن تمام یا بخشی از پستان می تواند درمان موثر برای سرطان پستان باشد.

انواع ماستکتومی

ماستکتومی انواع مختلفی دارد که عبارتند از :

 1. ماستکتومی کامل ( ساده ) : این جراحی با هدف برداشتن کل پستان انجام می دهد اما عضلات زیر پستان و غدد لنفاوی باقی می ماند.
 2. ماستکتومی مضاعف : هدف برداشتن هر دو پستان است. معمولا به عنوان یک اقدام پیشگیرانه است، برای مثال اگر ویژگی های ژنتیکی نشان دهنده خطر بالای سرطان پستان باشد
 3. ماستکتومی رادیکال : این جراحی شامل برداشتن کل پستان، غدد لنفاوی زیربغل و عضلات دیواره قفسه سینه است.
 4. ماستکتومی رادیکال اصلاح شده : این جراحی شامل برداشتن کل پستان و غدد لنفاوی زیربغل اما باقی ماندن عضلات دیواره قفسه سینه است.
 5. ماستکتومی حفظ پوست : هدف برداشتن بافت پستان و پنوک پستان است اما پوست را دست نخورده باقی می گذارد. جراح همچنین پستان را درحین جراحی بازسازی می کند.
 6. ماستکتومی نجات دهنده نوک پستان : این روش نسبتا جدید ؛ شامل سالم ماندن پوست ، نوک سینه و بافت پستان محیطی است.

جراحی حفظ پستان

جراحی های کمتر تهاجمی که جراحی حفظ پستان شناخته می شوند اکنون گزینه ای برای بسیاری از افراد مبتلا به سرطان پستان است.

 1. لومپکتومی : هدف برداشتن تومور و بافت اطراف است اما پستانها را دست نخورده باقی می گذارد. ممکن است فرد به پرتودرمانی و همچنین جراحی نیاز داشته باشد.
 2. کوادرانکتومی : این روش نوعی جراحی ماستکتومی جزئی است. هدف برداشتن بافت پستان بیشتر از لامپکتومی است، اما جراح هنوز بیشتر بافت پستان را سالم نگه می دارد.
 3. ماستکتومی محافظ پوست : این روش جدید شامل حفظ پوست پستان و بازسازی سینه ای با ظاهر طبیعی تر است. تنها درصورتی که هیچ سلول سرطانی به پوست نزدیک نباشد ، ممکن است یک گزینه باشد.

آمادگی برای جراحی ماستکتومی

هرگونه دارو ، ویتامین یا مکمل دارویی و گیاهی را به پزشک بگویید. برخی از موارد می توانند در جراحی اختلال ایجاد کنند.

مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین ، ایبوپروفن ( ادویل، موترین ای بی و غیره ) ، داروهای مسکن و داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین ( کومادین ، ​​ژانتوون ) را متوقف کنید.

چه زمانی باید جراحی ماستکتومی انجام داد ؟

اگر تومور به ویژه در یک پستان کوچک دارید، توموری در وسط پستان باشد، بیش از یک بافت سرطانی در پستان دارید، جراحی را انجام می دهید.

طبق موسسه ملی سرطان، آن دسته از زنانی که در معرض خطر بسیار بالای سرطان پستان هستند، برخی جهشهای ژنی، سابقه خانوادگی قوی ابتلا به سرطان پستان دارند، باید ماستکتومی پیشگیرانه را در نظر بگیرند.

ممکن است ماستکتومی را ترجیج اولیه خود به عنوان روشی برای “خارج کردن سریع همه سرطان ها” داشته باشید. اما واقعیت این است که در بیشتر موارد ، ماستکتومی در مقایسه با جراحی حفظ سینه شانس بیشتری برای زنده ماندن طولانی مدت به شما نمی دهد. مطالعات انجام شده نشان می دهد هنگامی که جراحی حفظ سینه همراه با پرتو درمانی انجام می شود، نتیجه همان انجام ماستکتومی است.

اگرچه اکثر زنان و پزشکان جراحی حفظ پستان ( با پرتودرمانی ) را ترجیح می دهند، اما مواردی وجود دارد که به نظر می رسد ماستکتومی بهترین انتخاب است :

 • بیمار قادر به انجام پرتودرمانی نیست.
 • به جای پرتودرمانی ، جراحی گسترده تر را ترجیح می دهد.
 • پستان قبلا پرتودرمانی داشته است.
 • جراحی حفظ پستان داشته اید که سرطان را به طور کامل برطرف نکرده است.
 • بیمار دو یا چند بافت سرطانی در یک پستان داشته است.
 • تومور بزرگتر از 5 سانتی متر یا تومور بزرگ نسبت به اندازه پستان داشته باشید.
 • باردار هستید و در طول بارداری به پرتودرمانی نیاز دارید. (خطر آسیب رساندن به جنین)
 • یک عامل ژنتیکی که ممکن است احتمال سرطان دوم را افزایش دهد.