آنکوپلاستی ، تلفیقی از جراحی زیبایی و جراحی سرطان سینه می باشد. به گونه ای که در آن پس از درمان سرطان ، جراحی ترمیمی سینه نیز انجام می شود. این جراحی با هدف بهبود بخشیدن به ظاهر اندام بیماران مبتلا به این عارضه ، انجام می گردد.

آنکوپلاستی

جراحی سرطان سینه در گذشته

قبل از پرداختن به انکوپلاستی باید ابتدا در رابطه با نحوه جراحی سرطان سينه در گذشته توضیحاتی را بیان کنیم . در درمان سرطان سینه علاوه بر آنکه تومور سرطانی بدخیم تخلیه می شد ، برای مطمئن شدن از تخلیه کامل و عدم احتمال عود خطراحتمالی ، سینه توام با غدد لنفاوی زیر بغل و عضلات جداره قفسه سینه برداشته می شد. افراد مبتلا به سرطان پس از بهبود ، تا آخر عمر دچار نقص عضو می شدند و عدم تناسب اندام موضوعی بود که آنها را آزرده خاطر می ساخت.

جهت حفظ زیبایی ظاهری اندام  بیمار و کاهش رنج بیماران از این وضعیت ، عمل جراحی سرطان پستان به گونه ای انجام می شد که نیازی به حذف عضلات سینه نبود. تلاش برای محدود نمودن عمل جراحی، با هدف حفظ سینه به این دلیل صورت می گرفت، که بیماران بعد از اتمام درمان  با روحیه خوب به زندگی خود ادامه دهند.

عملکرد جراحی آنکوپلاستی

آنکوپلاستی نوعی جراحی است که همزمان با جراحی سینه ، سینه نیز حفظ می شود. هنگام جراحی، از نسج سینه ، توده با یک حاشیه سالم برداشته می شود. نسج سینه باقی مانده توسط رادیوتراپی مورد درمان قرار می گیرد. رادیوتراپی از خطر برگشت بیماری جلوگیری می کند. گاهی اوقات برداشتن توده های بزرگ باعث نامتقارنی و بد شکلی ظاهر سینه می گردد. امروزه با به کار بردن روش های جدید در جراحی پلاستیک ( استفاده کردن از پروتز سینه ) بازسازی و ترمیم سینه انجام می شود.

قابل ذکر است که نمونه برداری با صلاحدید پزشک به منظور تعیین کردن شیوه درمانی و مرحله بیماری انجام می گردد و باعث پخش توده نخواهد شد. بانوان از روش های نوین در درمان سرطان پستان استقبال زیادی نموده اند. برای اثر بخشی این روش ها بایست بانوان مبتلا به این بیماری به مجرد اینکه از بیماری خود اطلاع پیدا کردند، برای درمان اقدام نمایند و هیچ گونه تعللی به خود راه ندهند. بدین منظور شانس برخورداری از درمان با حفظ زیبائی ظاهر بالا خواهد رفت.

آنکوپلاستی

دوران نقاهت پس از انکوپلاستی

 • روز اول استراحت کامل نمایید و بعد از یک هفته می توان فعالیت های عادی روزمره خود را شروع نماید.
 • داشتن حس کوفتگی و درد در روزهای اول طبیعی است و با داروهایی که جراح سینه تجویز می نماید قابل تسکین خواهد بود.
 • برای کاهش فشار و درد بر روی زخم ها، هنگام خواب سر و بالاتنه را بالاتر از حد معمول خود قرار دهید.
 • گن طبی که تجویز شده است را به طور مداوم تا 6 هفته استفاده نمایید.
 • بعد از دو روز می توانید استحمام نمایید.
 • هنگام استحمام از یک همراه کمک بگیرید تا از پایدار بودن وضعیت شما مطمئن باشد.
 • داروهایی که جراح سینه تجویز نموده است را به طور مرتب و سر موقع استفاده نمایید.
 • از انجام فعالیت های سنگین و حمل اجسام سنگین تا چندیدن ماه خودداری نمایید.
 • به مدت 12 ماه از قرار گیری در معرض آفتاب خودداری نمایید.
 • چنانچه بر روی زخم ها چسب استریل زده شده از دست زدن به آن ها خودداری نمایید و صبر کنید تا خودشان از محل زخم ها جدا گردند.
 • چنانچه پوست سینه ها خشک شود و خشکی آن شما را آزار می دهد می توان از مرطوب کننده استفاده نمود قابل ذکر است که زخم ها و نواحی برش خورده باید خشک نگه داشته شوند.