آنکوپلاستی ، تلفیقی از جراحی زیبایی و جراحی سرطان سینه می باشد. به گونه ای که در آن پس از درمان سرطان ، جراحی ترمیمی سینه نیز انجام می شود. این جراحی با هدف بهبود بخشیدن به ظاهر اندام بیماران مبتلا به این عارضه ، انجام می گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری های پستان و همچنین عضویت در خیریه BCPI ، بهترین موسسه پیشگیری از سرطان سینه در تهران ، با ما همراه باشید.

 

آنکوپلاستی - BCPI

جراحی سرطان سینه در گذشته

قبل از پرداختن به انکوپلاستی باید ابتدا در رابطه با نحوه جراحی سرطان سينه در گذشته توضیحاتی را بیان کنیم . در درمان سرطان سینه علاوه بر آنکه تومور سرطانی بدخیم تخلیه می شد ، برای مطمئن شدن از تخلیه کامل و عدم احتمال عود خطراحتمالی ، سینه توام با غدد لنفاوی زیر بغل و عضلات جداره قفسه سینه برداشته می شد. افراد مبتلا به سرطان پس از بهبود ، تا آخر عمر دچار نقص عضو می شدند و عدم تناسب اندام موضوعی بود که آنها را آزرده خاطر می ساخت. جهت حفظ زیبایی ظاهری اندام بیمار و کاهش رنج بیماران از این وضعیت ، عمل جراحی سرطان پستان به گونه ای انجام می شد که نیازی به حذف عضلات سینه نبود. تلاش برای محدود نمودن عمل جراحی ، با هدف حفظ سینه به این دلیل صورت می گرفت ، که بیماران بعد از اتمام درمان با روحیه خوب به زندگی خود ادامه دهند.

 

عملکرد جراحی آنکوپلاستی

آنکوپلاستی نوعی جراحی است که همزمان با جراحی سینه ، سینه نیز حفظ می شود. هنگام جراحی ، از نسج سینه ، توده با یک حاشیه سالم برداشته می شود. نسج سینه باقی مانده توسط رادیوتراپی مورد درمان قرار می گیرد. رادیوتراپی از خطر برگشت بیماری جلوگیری می کند. گاهی اوقات برداشتن توده های بزرگ باعث نامتقارنی و بد شکلی ظاهر سینه می گردد. امروزه با به کار بردن روش های جدید در جراحی پلاستیک ( استفاده کردن از پروتز سینه ) بازسازی و ترمیم سینه انجام می شود. قابل ذکر است که نمونه برداری با صلاحدید پزشک به منظور تعیین کردن شیوه درمانی و مرحله بیماری انجام می گردد و باعث پخش توده نخواهد شد. بانوان از روش های نوین در درمان سرطان پستان استقبال زیادی نموده اند. برای اثر بخشی این روش ها بایست بانوان مبتلا به این بیماری به مجرد اینکه از بیماری خود اطلاع پیدا کردند ، برای درمان اقدام نمایند و هیچ گونه تعللی به خود راه ندهند. بدین منظور شانس برخورداری از درمان با حفظ زیبائی ظاهر بالا خواهد رفت.

 

آنکوپلاستی - BCPI

دوران نقاهت پس از انکوپلاستی

 • روز اول بعد از انجام آنکوپلاستی ، استراحت کامل نمایید و بعد از یک هفته می توان فعالیت های عادی روزمره خود را شروع نماید.
 • داشتن حس کوفتگی و درد در روزهای اول طبیعی است و با داروهایی که جراح سینه تجویز می نماید قابل تسکین خواهد بود.
 • برای کاهش فشار و درد بر روی زخم ها ، هنگام خواب سر و بالاتنه را بالاتر از حد معمول خود قرار دهید.
 • گن طبی که تجویز شده است را به طور مداوم تا 6 هفته استفاده نمایید.
 • بعد از دو روز می توانید استحمام نمایید.
 • هنگام استحمام از یک همراه کمک بگیرید تا از پایدار بودن وضعیت شما مطمئن باشد.
 • داروهایی که بهترین جراح سینه تجویز نموده است را به طور مرتب و سر موقع استفاده نمایید.
 • از انجام فعالیت های سنگین و حمل اجسام سنگین تا چندیدن ماه خودداری نمایید.
 • به مدت 12 ماه از قرار گیری در معرض آفتاب خودداری نمایید.
 • چنانچه بر روی زخم ها چسب استریل زده شده از دست زدن به آن ها خودداری نمایید و صبر کنید تا خودشان از محل زخم ها جدا گردند.
 • چنانچه پوست سینه ها خشک شود و خشکی آن شما را آزار می دهد می توان از مرطوب کننده استفاده نمود قابل ذکر است که زخم ها و نواحی برش خورده باید خشک نگه داشته شوند.

مزایای استفاده از آنکوپلاستی

ما در BCPI ، بهترین موسسه پیشگیری از سرطان سینه در تهران ، تلاش داریم تا شما را نسبت به سرطان پستان و روش های درماین آن آگاهی بخشیم. هرچند که لازم است مبارزه با سرطان و بازگشت سلامتی در اولویت باشد ، اما شکل ظاهر پستان ها بعد از درمان بر سلامتی جسمی و روحی بیمار تاثرات زیادی می گذارد . به همین علت جراحی آنکوپلاستی می تواند جنبه های احساسی ، روانشناختی و فیزیکی بیمار را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد. از جمله مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • حذف توده سرطانی به صورت کامل همراه با نتیجه مطلوب از یک جراحی زیبایی : در طی این جراحی ، سلول های سرطانی به صورت کامل از بافت پستان حذف می شوند ، اما تلاش می شود تا حد ممکن زیبایی و ظاهر سینه حفظ شود. به دلیل پیشرفت تکنیک های جراحی سرطان سینه ، حتی افرادی که تومورهای بزرگ دارند می توانند با جراحی ماستکتومی بخشی از بافت پستان خود را حفظ نمایند. همچنین افرادی که به پرتودرمانی نیاز دارند ، بازسازی و بازیابی شکل ظاهری پستان های آن ها قبل از پرتودرمانی ، با انکوپلاستی می تواند گزینه مناسبی باشد.
 • دوره نقاهت کوتاه تر : در این جراحی ، عمل درمانی و زیبایی سینه با یکدیگر ترکیب می شوند به همین دلیل نیازی به انجام دو عمل مجزا نیست و تنها با یک عمل می توان علاوه بر درمان سرطان ، ظاهر پستان را نیز حفظ نمود. این امر موجب کوتاه شدن دوره نقاهت و کاهش عوارض احتمالی از انجام جراحی های مختلف می شود.
 • حس طبیعی تر در پستان ها : این جراحی جای زخم و اسکار غیر قابل تشخیصی از خود بر جا نمی گذارد و به نوک پستان آسیبی وارد نمی کند ، به همین علت ظاهر طبیعی سینه حفظ شده و تاثیر زیادی بر حس طبیعی پستان ها نخواهد گذاشت. همچنین با این جراحی به خوبی می توان تقارن سینه ها را حفظ کرد.