انواع سرطان سینه به طور کلی به دو دسته سرطان غیر مهاجم و سرطان مهاجم تقسیم می شود. سرطان انحراف رشد و تکثیر سلول های بدن از مسیر طبیعی و نرمال خود می باشد. در حالت عادی سلول های بدن عمر محدودی دارند و زمانی که وظیفه خود را در قبال عضو مربوطه انجام می دهند از بین خواهند  رفت که این مرگ سلولی برنامه ریزی شده می باشد که مرگ آن توسط هسته سلول صادر خواهد شد. سرطان پستان با تغییرات ژن های داخل سلول ها ایجاد می گردد. به نحوی که افزایش بی رویه سلول ها با برهم خوردن متابولیسم عضو همراه باشد.

مراحل سرطان پستان

 1. سلول های سرطانی غیرتهاجمی هستند اما باید گفت که ریسک بلند مدت برای تبدیل به تهاجمی شدن نیز وجود خواهد داشت و اندازه تومور اولیه خیلی کوچک و کمتر از یک سانتی متر می باشد.
 2. تومورهایی که حدود 2 سانتی متر عرض داشته اند و به خارج از بافت پستان و غدد لنفاوی زیر بغل گسترش پیدا نکرده اند.
 3. در این مرحله تومور های سرطانی دو دسته هستند دسته اول به گره های لنفاوی زیر بازو گسترش یافته و حدود 2 سانتی متر هستند.
 4. و دسته دیگر تومورهای 5 سانتی متری هستند که به گره های لنفاوی گسترش نیافته اند.
 5. اندازه تومور بیش از 5 سانتی متر عرض داشته و میزان گسترش آن به گره های لنفاوی و سایر بافت های اطراف افزایش یافته است.
 6. در این مرحله تومور سرطانی به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است  که آن را سرطان متاستاز می نامیم.

انواع سرطان سینه

سرطان غیر مهاجم

عموماً این نوع سرطان از لوبول های ترشح شیر و مجاری شیر محدود می شود و هنوز بافت های پستان را درگیر نکرده است. در بیشتر مواقع نیز به عنوان یک سرطان خطرناک مطرح نمی شود. سرطان سینه غیر مهاجم به عنوان نوعی ضایعه قبل از ابتلا به سرطان نیز تلقی می گردد. لازم به ذکر است گاهی نیز انواع سرطان سینه ممکن است تا حدی پیش رفته باشد که پزشک معالج توصیه کند تا بافت سینه برداشته شود. در پایان باید گفت ، مهم ترین موضوعی که در این میان حائز اهمیت است، در نظر گرفتن درمان مناسب به جهت افزایش طول عمر بیمار می باشد. نوعی از سرطان غیر مهاجم نیز وجود دارد، که در صورت عدم درمان به موقع می تواند به سرطان مهاجم تبدیل گردد. مسئله مهم تشخیص صحیح نوع بیماری می باشد، که در این مرحله بسیار سخت می باشد و لازم است تا به طور دقیق فرد مورد معاینه قرار گیرد. ( با انجام ماموگرافی ، بیوپسی و غیره این امکان فراهم خواهد آمد. )

سرطان های مهاجم

شایع ترین نوع سرطان پستان ، سرطان سینه مهاجم با منشا مجاری شیری می باشد که نشات گرفته از سلول های مجاری شیری باشد. می توان گفت درصد بسیار بالای سرطان سینه ، این نوع می باشد.

سرطان التهابی سینه

کمیاب ترین نوع سرطان پستان که در آن تورم و قرمزی و بالا رفتن دمای پوست را به همراه خواهد داشت. ورم ، خارش ، کبودی و گاهی ضخیم شدن پوست سینه به طور ناگهانی از علائم ابتلا به سرطان التهابی سینه می باشد.

بیماری پاژه

یک نوع از سرطان سینه ، که پوسته ریزی پیشرونده نوک سینه و خارش آن ، از علائم سرطان سینه می باشند.

علائم سرطان سینه

از علائم اولیه سرطان سینه می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 • تغییر شکل نوک سینه
 • بروز ترشحاتی به رنگ زرد ، قرمز یا قهوه ای از نوک سینه
 • احساس خارش پوست سینه و بروز قرمزی و تورم بی دلیل در سینه
 • بروز توده یا تورم در نواحی زیرین بازو‌ها یا در اطراف استخوان ترقوه
 • بروز توده ای جدید در سیکل ماهیانه در سینه یا سینه ها و از بین نرفتن آن تا بعد از قاعدگی
 • درد سینه ها در دوره قاعدگی که حتی تا بعد از عادت ماهیانه نیز ادامه دارد.

لازم به ذکر است که پیدایش توده ای سفت با زوایای نامنظم در سینه یا سینه ها بیش از هر عامل دیگری می تواند بیانگر ابتلا به سرطان سینه باشد.

سایر علائم سرطان سینه عبارتند از :

 • ایجاد فرو رفتگی در سطح سینه‌ ها
 • بزرگ شدن توده یا توده های قدیمی
 • پرتقالی شدن بافت پوست سینه
 • احساس درد در ناحیه تناسلی
 • کاهش شدید وزن بدون دلیل مشخص
 • بزرگ شدن توده های غدد لنفاوی موجود در زیر بغل
 • ناهماهنگ شدن سایز سینه ها و بزرگ شدن یکی از آن ها
 • فرو رفتگی در نوک سینه و به عبارتی برگشت نوک سینه به سمت داخل

توده های موجود در سینه ، غالبا با سرطان سینه مرتبط هستند ، البته توجه داشته باشید که وجود توده در سینه و وجود هر یک از علائم فوق ، لزوما دال بر ابتلا به سرطان سینه نمی باشد. به عنوان مثال ؛ بروز ترشح از نوک سینه می تواند به دلیل وجود عفونت رخ دهد. اما به طور کلی در صورت مشاهده هر یک از علائم فوق الذکر ،  جهت انجام معاینه و بررسی های بیشتر به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

آیا سرطان سینه در مردان نیز اتفاق می افتد ؟

مردان نیز همانند خانم ها از بافت سینه برخوردارند ، در نتیجه بافت و سلول سینه آقایان نیز می تواند دستخوش تغییرات سرطانی قرار گیرد. اگرچه سرطان سینه در میان آقایان به اندازه خانم ها ، شایع نمی باشد ؛ اما متاسفانه باید گفت که سرطان سینه می تواند صرف نظر از سن ، در آقایان نیز اتفاق بیافتد. البته لازم به ذکر است که ، بروز سرطان سینه در مردان میانسال نسبت به سایر رده های سنی ، رایج تر است.

علائم سرطان سینه در مردان

شایع ترین علامت سرطان سینه در آقایان ، وجود یک توده در بافت سینه می باشد. لازم به ذکر است که نشانه این نوع سرطان در مردان ، علاوه بر توده شامل موارد زیر نیز می باشد :

 • ترشح از نوک سینه
 • ضخیم شدن بافت سینه
 • قرمز شدن نوک سینه
 • تورم و خارش پوست سینه
 • تو رفتگی نوک سینه یا برگشت آن به سمت داخل

از آن جا که آقایان به منظور بررسی وجود توده در سینه ها و همچنین سرطان پستان ، بافت سینه خود را کمتر مورد بررسی قرار می دهند ؛ می توان گفت که سرطان سینهدر آقایان بسیار دیر شناسایی می شود.