بازسازی پستان زمانی باید انجام شود که به منظور درمان سرطان سینه لازم است که بافت کامل سینه برداشته شود. در درمان سرطان تا جایی که می شود سعی بر این است که بافت سینه حفظ شود اما در برخی موارد لازم است که بافت کامل پستان برداشته شود.

بازسازی پستان

برداشتن کامل پستان بعد از بروز عود سرطان سینه انجام می شود که در این صورت فرم ظاهری پستان تغییرات عمده ای خواهد داشت که اثرات روحی و روانی زیادی را به همراه دارد در نتیجه با بازسازی می توانیم سینه ها را به شکل قبلی خود بازگردانیم.

ممکن است سوالاتی در ذهن بیشتر بیماران ایجاد شود که بازسازی سینه به چه معناست ؟

چگونه می توان عضو پیچیده ای مثل پستان را دوباره ایجاد نمود ؟

بطور ساده می توان گفت که بازسازی پستان با یک عمل جراحی قابل انجام است که بافت سینه برداشته می شود و سینه بیمار از نظر ظاهری توسط چیزی شبیه پستان اولیه جایگزین خواهد شد.

دلایل انجام عمل بازسازی پستان

انجام این روش ممکن است بنا بر دلایل مختلفی صورت بگیرید که در ادامه آن ها را بیان نموده ایم:

  • نامتقارن بودن در زمان پوشیدن سوتین یا لباس شنا
  • بازگشت ظاهر پستام
  • نیاز نداشتن به پروتز های خارجی پستان
  • ایجاد حس بهتر و افزایش اعتماد به نفس

بازسازی پستان همان طور که از نامش پیداست و در ابتدای مقاله گفته شد عملی است که در بیماران مبتلا به سرطان بیشترین کاربرد را دارد چرا که برخی از مبتلایان طی فرایند درمان خود مجبور به انجام جراحی ماستکتومی یا حذف پستانی که مبتلا به سرطان است شده اند. این پروسه نوعی عمل برای جایگزینی یک یا هر دو پستان با فرم طبیعی و ظاهر معمولی در این افراد می باشد. علاوه بر آن در افرادی که المپکتومی صورت گرفته شده است ممکن است ظاهر پستان مناسب نباشد یا به دلایل مادرزادی پستان ها به طور کامل تکامل پیدا نکرده اند یا دارای ظاهر مناسبی نیستند می توانند از این روش برای بازسازی سینه ها استفاده کنند. با انجام این جراحی بیماران می توانند ظاهر طبیعی پستان های خود را به دست آورند. البته لازم به ذکر است سینه های بازسازی شده تنها ظاهری شبیه به سینه دارند و قادر به داشتن عملکرد های طبیعی همچون شیردهی نیستند. این عمل موجب بهبود کیفیت زندگی بیمارانی که ماستکتومی شده بوده اند یا از ظاهر سینه های خود راضی نیستند می شود.

هزینه عمل بازسازی پستان

هزینه انجام این جراحی با توجه به روش درمان ، هزینه پزشک ، آمادگی های لازم قبل از جراحی ، دلیل انجام جراحی ، استفاده از پروتز ، هزینه بیمارستان و کادر درمان و غیره متفاوت می باشد. از همین رو نمی توان قیمت دقیقی برای انجام آن تعیین نمود. اما برای آگاهی پیدا کردن نسبت به هزینه این عمل می توانید به مطب پزشکان یا موسسه های سرطان پستان مراجعه کنید تا ابتدا معاینه شوید.

نتیجه عمل بازسازی پستان

نتیجه نهایی این عمل به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. فاکتوره ها شامل :

  • نوع ماستکتومی
  • طول برش جراحی
  • نوع بازسازی
  • مهارت جراح سینه
  • و اینکه بازسازی همزمان با برداشتن سینه انجام می شود یا به صورت تاخیری

آیا بازسازی پستان می تواند پستانی با همان مشخصات قبلی ایجاد نماید ؟

سینه بازسازی شده از لحاظ عملکرد مانند سینه طبیعی نخواهد بود و قادر به تولید شیر نخواهد بود و حس پستان طبیعی را ندارد و پوست آن کرخت و بی حس است. در بهترین شرایط پستان از نظر شکل و قوام مانند پستان اولیه خواهد شد. اغلب موارد در عمل ماستکتومی نوک و هاله پستان نیز برداشته خواهد شد. امکان بازسازی نوک و هاله پستان نیز وجود دارد اما حس نوک سینه بازسازی شده مثل حس پستان طبیعی نیست و به تحریکات هم پاسخ نخواهد دارد.

بازسازی پستان

بهترین زمان بازسازی پستان

بهترین زمان برای انجام این پروسه بر حسب نوع بیماری و شرایط بیمار توسط جراح سینه معین می شود. هنگامی که انجام جراحی محافظه کارانه وجود نداشته باشد و احتیاج به برداشتن پستان به طور کامل باشد اولین اولویت جراح سینه این است که بازسازي سينه بعد از سرطان را همزمان با جراحی سینه انجام دهد. مزیت این عمل همزمان با عمل ماستکتومی این است که زمانی که بیمار به هوش می آید سینه ها ترمیم شده و مانند شکل طبیعی خود خواهند بود و بیمار از اینکه جای سینه ها خالی شده است حتی به مدت کوتاه حس بدی نخواهد داشت. قابل ذکر است در برخی موارد برای تکمیل دوره درمان باید بازسازی را به تاخیر بیندازیم.

برای کاهش احتمالی عوارض بعد از عمل سرطان سينه باید به بهترین جراح سینه مراجعه نمایید. افرادی که تمایل به بازسازی بعد از برداشتن سینه دارید باید با جراح سینه خود مشورت نمایید، قابل ذکر است که اگر بازسازی همزمان با برداشتن سینه انجام نشود در هر زمانی بعد از درمان سرطان سینه قابل انجام است و نتایج مطلوب و موفقیت آمیزی نیز خواهد داشت. به طور کلی بازسازی پستان بعد از 6 الی 12 ماه بعد از درمان های تکمیلی سرطان سینه از قبیل پرتو درمانی و شیمی درمانی انجام خواهد شد.