09 مه

ترشحات پستان

ترشحات پستان

ترشحات پستان ، با این که به طور معمول خوش خیم هستند ، اما در برخی از بانوان باعث می شود تا فرد دچار ترس از سرطان سینه و اضطراب گردد . تقریباً 50 درصد از خانم ها زمانی که نوک سینه شان را فشار بدهند ، ترشح از نوک سینه خواهند داشت ، اما این که این ترشح از علائم سرطان پستان است یا خیر ، نیاز به بررسی های پزشکی دارد ، که البته باید گفت 95 درصد این ترشحات خوش خیم بوده و جای نگرانی ندارد .

ترشحات پستان

اگر ترشح پستان دارید باید به نکات زیر توجه نمایید :

  • رنگ و نوع ترشح باید بررسی شود . ( ترشح شیری ، آبکی ، عفونی ، خونی ، چرکی و … )
  • هر دو پستان ترشح دارد یا یکی از آن دو
  • مایع خود به خود خارج می شود یا با فشار دادن سینه
  • سن بیمار
  • آیا در سینه توده ای هم لمس می شود .
  • ارزیابی هورمونی ( بارداری ، شیر دهی یا مصرف دارو )

انواع ترشح :

ترشح شیری

زمانی که یک خانم در سنین باروری باشد ، معمولاً نا خود آگاه ترشح از هر دو سینه دارد . افزایش پرولاکتین منجر می گردد تا فرد ترشح داشته باشد . سطح پرولاکتین موجود در خون ، در اواخر دوران بارداری و در دوران شیردهی در مادر افزایش یافته و سبب می گردد تا شیر تولید بشود .

لازم به ذکر است افزایش پرولاکتین خون در افراد دلایل دیگری نیز می تواند داشته باشد ، از جمله  ضربه به قفسه پستان ، مصرف برخی دارو ها مانند بعضی از آرام بخش ها ، قرص های ضد بارداری و پایین آورنده فشار خون .

تذکر :

در بعضی از خانم ها ترشح شیر از پستان ها ، ممکن است تا دو سال پس از پایان دوران شیر دهی نیز ادامه داشته باشد .

2- ترشحات خونی

ترشح خونی از نوک سینه ، از انواع مهم ترشحات پستان به شمار می رود که در ارزیابی سرطان پستان حائز اهمیت می باشد .  البته باید گفت ترشحات خونی در بیشتر مواقع به دلیل بیماری های خوش خیم بروز کرده است ، ولی بیشتر از دیگر ترشحات با سرطان همراه است . همین امر موجب می شود تا لازم باشد که بررسی های دقیق انجام بشود .

اگر که ترشح سینه ی فرد صورتی یا قرمز رنگ باشد ، لازم است تا اول معلوم بشود که این نوع ترشح خونی است یا خیر !  پس از آن باید از بیمار شرح حال گرفت و معاینه ی کامل انجام بشود . ترشحات خونی که به صورت خود به خودی از مجاری سینه بیرون بیایند و با توده همراه باشد ، و در بالای چهل سالگی اتفاق بیفتد و از یک پستان خارج بشود ، لازم است تا مورد بررسی های دقیق تری قرار بگیرد .

ترشحات خونی یا خونابه ای در آخر دوره ی بارداری و شیردهی نیز ممکن است مشاهده بشود ، در این مواقع معمولاً بروز ترشحات خونی ، افزایش عروق در بافت پستان در این دوران است و غالباً کمی پس از زایمان از بین می رود . در این صورت چنانچه توده ای در سینه لمس نشود ،نیازی به بررسی و اقدامات درمانی نیست .

4- ترشحات آبکی

ترشحاتی که رقیق و شفاف باشد ، پس از ترشحات خونی ، مهم است ولازم است تا بررسی شود .

5- ترشحات چرکی :

ترشحات چرکی ، در حالت عادی در اثر عفونت اتفاق می افتد و در بیشتر موارد یک طرفه و به همراه علائم التهابی نظیر قرمز و درد و سفتی سینه است . در معاینه ی بانوان  به طور معمول این نوع ترشح از چند مجرا خارج می گردد . بیشتر عفونت های مجاری پستان در دوران شیردهی اتفاق می افتد ، لذا بیشتر در سنین باروری رویت می گردد اما امکان این که در دوران یائسگی هم بروز کند ، وجود دارد . ( ترشحات پستان )

عفونت پستان را باید درمان های آنتی بیوتیکی آغاز نمود و اگر آبسه در پستان ایجاد شود لازم است تا تخلیه گردد . در صورتی که در این مرحله از درمان بهبودی حاصل نشد ، باید بررسی های بیشتر نظیر نمونه برداری از ناحیه آبسه تخلیه شده ، انجام بشود .

ترشحات رنگی

گاهی ترشحات پستان ، از چند مجرا خارج شده و غالباً دو طرفه هستند و به رنگی زرد ، سفید ، خاکستری ، آبی و یا قهوه ای می باشند . گاهی نیز این ترشحات یک طرفه هستند . گاهی همراه با سوزش و خارش می باشند ، ولی نیازی به اقدام درمانی خاص نیست ، چرا که معمولاً نشانه ی اتساع پستان می باشند . منظور از اتساع پستان ( گشاد شدن مجاری پستان در اثر افزایش سن می باشد .

ترشحات فیزیولوژیک و طبیعی

در اثر فشار دادن پستان ، میان دو انگشت در 60 درصد از بانوانی که در دوران شیردهی نیستند ، مقدار مختصری ، مایع به رنگ های فوق الذکر خارج می گردد ، که آن نیز طبیعی است . معمولاً پس از استحمام و دستکاری شدن نوک سینه خارج می گردد ، که خروج آن ها تحت فشار و از چند مجرا می باشد . این ترشحات به طور معمول خونی نیست . همچنین در بانوانی که از داروهای آرام بخش و ضد بارداری استفاده می نمایند ، بیشتر اتفاق می افتد . در دوران یائسگی نیز این نوع نرشح طبیعی است . به طور کلی ترشحات فیزیولوژیک نیازی به درمان ندارد .

اقدامات تشخیصی در ترشحات نوک پستان

معاینات بالینی ، ماموگرافی ، سونوگرافی ، آزمایش ترشحات برای بررسی خوش خیم یا بد خیم بودن

معاینه دقیق بالینی و ماموگرافی با ارزش ترین روش های ارزیابی و بررسی می باشند . چنانچه  توده ای لمس بشود ، نمونه برداری از توده نیز الزامی می باشد .

ترشح نوک سینه در موارد ذیل دارای اهمیت است :

  • خونی باشد .
  • یک طرفه باشد .
  • خود به خودی و بدون دستکاری سینه یا دوشیدن آن اتفاق بیفتد .
  • در سن بالا رخ دهد .

 

BCPI  درمان قطعی سرطان ( سرطان سینه , آناتومی پستان ، درد پستان )

درباره نویسنده

bcpi
سرطان سینه ، از بیماری های قدیمی و شایع در بانوان است . تومور های سینه برای بار اول در 3000 سال پیش از میلاد ، به وسیله ی مصریان وصف شد . در علوم پزشکی قدیم ، مطالعات بسیاری در برخی از کشور ها نظیر هند ، یونان ، روم ، ایران و چین ، در رابطه با دلایل ابتلا به سرطان پستان ، پیشگیری و در مان آن صورت گرفته بود ، پس از آن نیز گزارش ها و بررسی ها درباره این بیماری ،در قرون وسطی و حال حاضر ادامه دارد .

پاسخ

4 × 1 =