06 مه

درد پستان

علائم درد پستان

درد پستان به طور معمول ناشی از ضربه هایی که به سینه وارد شده ، کیست پستان ویا تومور های خوش خیم و بدخیم سینه ، اتفاق می افتد .

ماستالژی یا درد پستان از مشکل های شایع در بین بانوان به شمار می رود ، به صورتی که از هر ده خانم هفت نفر از آن ها این درد را تجربه نموده است . در حقیقت در حدود ده درصد از بانوان ، درد متوسط تا شدید سینه را حداقل در پنج روز از ماه تجربه نموده و در برخی موارد ، در تمام دوران قاعدگی این درد شدید بروز می کند .

همچنین خانم هایی که یائسه شده اند ،امکان دارد تا دچار درد سینه بشوند ، البته لازم به ذکر است که این علائم در خانم های جوان و حوالی یائسگی بیشتر است . در صورتی که درد سینه شدت داشته باشد ، می تواند زندگی فرد و انجام فعالیت های روزانه ی وی را تحت تاثیر قرار بدهد . این که درد سینه به تنهایی نشانه ای از سرطان سینه باشد ، بسیار کم است و تنها در 2 تا 7 درصد از بانوان ، درد پستان ممکن است نشانه ی سرطان  باشد . در صورتی که فرد درد غیر قابل توجیهی داشته باشد که در روند زندگی وی اختلال ایجاد کرده باشد و به هر علتی دچار نگرانی در رابطه با ابتلا به سرطان پستان باشد ، توصیه می شود تا به پزشک مراجعه نماید .

درد پستان

چرا درد پستان اتفاق می افتد ؟

در اکثر مورد ها تعیین دلیل درد پستان به طور دقیق امکان پذیر نیست ، ولی علت های احتمالی شامل اثرات موارد زیر می باشد :

هورمون ها : در صورتی که درد پستان به طور دوره ای اتفاق بیفتد و با قاعدگی ارتباط داشته باشد ، احتمالاً مربوط به هورمون های جنسی است .

عوامل ساختاری : مشکل های آناتومیکال و ساختاری در سینه ممکن است منجر بشود تا درد ایجاد شود ، اما در اکثر مورد ها این درد دوره ای نیست . اختلالاتی مانند ضربه ، کیست ، جراحی های گذشته ممکن است تا باعث بروز درد شود . برای مثال امکان دارد تا اختلالی در عضلات ، یا قفسه ی سینه ، قلب و … باعث انتشار درد در سینه بشود .

اختلال در تعادل اسید چرب : این اختلال امکان دارد تا در درون سلول ها حساسیت بافت پستان ها را به هورمون بالا ببرد . این نظریه بر این اساس است که در برخی موارد استفاده از مکمل هایی که دارای گامالینولییک اسید هستند ، منجر به کم شدن درد شوند . این ماده یک نوع اسید چرب است .

مسائل روانی خلقی

شایع ترین دلیل بهم ریختن میزان هورمون ها در بدن مسائل خلقی است . بانوانی که دچار اختلال اضطرابی و یا افسردگی هستند دچار دردپستان می شوند .

دارو ها : مصرف بعضی دارو های هورمونی ، داروهای درمان ناباروری و یا ضد بارداری ، ممکن است باعث ایجاد درد در سینه ها بشوند . درمان با پروژسترون یا استروژن احتمال دارد تا بافت سینه راحساس یا دچار درد کند . مصرف برخی دارو های ضد افسردگی ، مانند فلوکستین و سترالین ، نیز گاهی درد را ایجاد خواهد نمود .

 اندازه ی پستان : بانوانی که اندازه ی سینه های شان بزرگ است ، گاهی موجب درد های غیر دوره ای خواهد شد . در این موارد جراحی ماموپلاستی ( جراحی گوچگ کردن سینه ) موثر خواهد بود .

برای درمان درد پستان چه باید کرد ؟

در ابتدا لازم است تا علت بروز درد بررسی شود و دلیل زمینه ای آن برطرف گردد . با در نظر داشتن مسائل روانی اجتماعی که دارای الویت بالایی می باشد . استفاده از لباس زیر های مناسب که فشاری به بافت ها وارد نکند و حمایت مورد نیاز از بافت پستان را نیز ایجاد نماید و تغییر شیوه ی پیشگیری از بارداری ایده ی مناسبی است .

ویژگی های درد های دوره ای

در برخی مواقع مشخصه های درد سینه معرف درد های دوره ای در پستان می باشد . این درد ها به طور معمول شامل موارد زیر است :

 • احساس ناراحتی که واضح نباشد ، در واقع سنگینی یا درد سینه وجود دارد .
 • به طور معمول تورم یا توده به همراه دارد .
 • غالباً درد دو طرفه است و اکثر قسمت های بالایی خارجی سینه دچار درد شده و احساس درد به سمت زیر بغل تیر می کشد .
 • درد معمولاً در طی 15 روز قبل از قاعدگی تشدید می شود و بعد از آن کاهش می یابد .
 • به طور معمول بانوان را در سن 20 الی 30 سالگی در گیر نموده و( در سال های قبل از یائسگی ) و در حوالی سن 40 که به دوران یائسگی نزدیک می شوند ، دچار درد های دوره ای می شوند .
 • به طور کلی باید گفت ، درد سینه ها ارتباط مستقیمی با دوره های قاعدگی دارد .

ویژگی درد های غیر دوره ای :

 • درد های غیر دوره ای دارای مشخصه های خاص خود هستند ، که در زیر توضیح خواهیم داد :
 • به دوره قاعدگی ارتباطی ندارد .
 • درد حالت فشار را به همراه دارد و با درد سوزش نیز احساس می شود .
 • امکان این که درد پایدار و متناوب باشد ، وجود دارد .
 • به طور معمول درد به صورت یک طرفه می باشد و امکان دارد به بقیه قسمت های پستان نیز منتشر گردد .
 • معمولاً خانم هایی که یائسه شده اند ، را تحت تاثیر قرار داده و بیشتر افراد را تا 40 یا 50 سالگی نیز تحت تاثیر قرار می گیرند .

ارزیابی درد پستان چگونه انجام می شود ؟

ارزیابی درد پستان ، به چهار روش است .

معاینه بالینی توسط پزشک که بافت سینه  و غدد لنفاوی و اندام های مرتبط مانند قلب ، ریه ، قفسه ی سینه و شکم انجام می گردد . همچنین سوابق بیماری و دارو های مصرفی نیز بررسی خواهد شد .

ماموگرافی : در صورتی که کیست ، توده بافت مشکوک و یا غیر طبیعی در بافت پستان رویت گردد . امکان دارد تا نیاز به انجام ماموگرافی باشد . در حالت کلی بیشتر در بانوان بالای 30 سال که زایمان نیز داشته اند ، انجام ماموگرافی توصیه می گردد .

سونوگرافی : پس از معاینه ، در صورت نیاز در بانوان زیر 30 سال از سونوگرافی استفاده می شود .

بیوپسی : توده هایی که مشکوک باشند و دارای بافت غیر طبیعی هستند ، با انجام نمونه برداری از بافت سینه ، با هدف تشخیص به پاتولوژی فرستاده می شوند .

 

BCPI  درمان قطعی سرطان ( سرطان سینه , آناتومی پستان )

درباره نویسنده

bcpi
سرطان سینه ، از بیماری های قدیمی و شایع در بانوان است . تومور های سینه برای بار اول در 3000 سال پیش از میلاد ، به وسیله ی مصریان وصف شد . در علوم پزشکی قدیم ، مطالعات بسیاری در برخی از کشور ها نظیر هند ، یونان ، روم ، ایران و چین ، در رابطه با دلایل ابتلا به سرطان پستان ، پیشگیری و در مان آن صورت گرفته بود ، پس از آن نیز گزارش ها و بررسی ها درباره این بیماری ،در قرون وسطی و حال حاضر ادامه دارد .

پاسخ

18 − ده =