31 مه

پس از ابتلا به سرطان سینه

پس از ابتلا به سرطان سینه

پس از ابتلا به سرطان سینه لازم است تا مراقبت هایی انجام داد که در روند بهبود اثر مثبت داشته باشد و کمک کند تا فرد بتواند سلامت خود را سریع تر به دست آورد .

پس از ابتلا به سرطان سینه

پس از ابتلا به سرطان سینه به چه مواردی باید توجه داشت ؟

لازم است تا به چند موضوع دقت ویژه ای داشت از جمله مدیریت زندگی پس از ابتلا ، آثار جانبی بیماری ، بارداری ، شیردهی ، یائسگی ، ورزش و کنترل وزن .

مدیریت زندگی ، حفظ روحیه و عدم آسیب روانی از مهم ترین موارد پس از ابتلا می باشد ، چرا که به طور معمول بانوان در این مرحله دچار ضعف روحی – روانی و افسردگی می شوند و با آرامش و امید دادن به وی به خصوص از طرف شریک زندگی ، می توان به حفظ روحیه بیمار کمک کرد .

منظور از آثار جانبی بیماری ، تاثیرات برخی از روش های درمانی بر سیستم بدن می باشد . برای مثال زمانی که بیمار تحت شیمی درمانی قرار بگیرد ، با عوارضی چون ریزش مو ، تهوع و استفراغ و کاهش سلول های خونی مواجه می شود ، که برای تحمل و کنترل این شرایط لازم است تا از تیم درمانی خود کمک بگیرد .

بارداری ، شیردهی و یائسگی

به طور معمول توصیه می شود تا دست کم سه سال بعد از گذراندن دوره درمان برای بارداری اقدام نمایید . در مادران شیرده تا زمانی که فرد ، تحت شیمی درمانی قرار نگرفته باشد ، می تواند شیردهی را با صلاح دید پزشک ادامه دهد . در دوران یائسگی خطر ابتلا به سرطان سینه کاهش می یابد .

ورزش و کنترل وزن

به طور کلی سختگیری خاصی برای کنترل وزن در بیماران مبتلا به سرطان مطرح نشده است ، ولی بعد از اتمام دوره درمانی ، توصیه می شود تا از خوردن غذا های چرب ، نمک و نوشیدنی های الکلی خودداری نمایند .

در حال حاضر ، به نظر می آید که ورزش می تواند در پیشگیری و کنترل سرطان سینه نقش مفیدی را ایفا کند . ورزش علاوه بر حفظ روحیه و اعتماد به نفس بیمار منجر می گردد تا فرد ، نیروی جسمی خود را مجدد به دست آورده و با انقباض های مکرر به روند جریان مایع لنف و نرم شدن نواحی سفت و فیبروتیک کمک نموده و به این ترتیب میزان ورم لنفاوی نیز کاهش یابد .

BCPI  درمان قطعی سرطان ( سرطان سینه )

درباره نویسنده

bcpi
سرطان سینه ، از بیماری های قدیمی و شایع در بانوان است . تومور های سینه برای بار اول در 3000 سال پیش از میلاد ، به وسیله ی مصریان وصف شد . در علوم پزشکی قدیم ، مطالعات بسیاری در برخی از کشور ها نظیر هند ، یونان ، روم ، ایران و چین ، در رابطه با دلایل ابتلا به سرطان پستان ، پیشگیری و در مان آن صورت گرفته بود ، پس از آن نیز گزارش ها و بررسی ها درباره این بیماری ،در قرون وسطی و حال حاضر ادامه دارد .

پاسخ

دو + هفده =