پس از ابتلا به سرطان سینه لازم است تا مراقبت هایی انجام داد که در روند بهبود سرطان سینه اثر مثبت داشته باشد و کمک کند تا فرد بتواند سلامت خود را سریع تر به دست آورد.

پس از ابتلا به سرطان سینه

پس از ابتلا به سرطان سینه به چه مواردی باید توجه داشت ؟

لازم است تا به چند موضوع دقت ویژه ای داشت از جمله مدیریت زندگی پس از ابتلا ، آثار جانبی بیماری ، بارداری ، شیردهی ، یائسگی ، ورزش و کنترل وزن .

مدیریت زندگی ، حفظ روحیه و عدم آسیب روانی از مهم ترین موارد پس از ابتلا به سرطان سینه می باشد ، چرا که به طور معمول بانوان در این مرحله دچار ضعف روحی – روانی و افسردگی می شوند و با آرامش و امید دادن به وی به خصوص از طرف شریک زندگی ، می توان به حفظ روحیه بیمار کمک کرد .

منظور از آثار جانبی بیماری ، تاثیرات برخی از روش های درمانی بر سیستم بدن می باشد . برای مثال زمانی که بیمار تحت شیمی درمانی قرار بگیرد ، با عوارضی چون ریزش مو ، تهوع و استفراغ و کاهش سلول های خونی مواجه می شود ، که برای تحمل و کنترل این شرایط لازم است تا از تیم درمانی خود کمک بگیرد .

پس از ابتلا به سرطان سینه

 

بارداری ، شیردهی و یائسگی

به طور معمول توصیه می شود تا دست کم سه سال پس از ابتلا به سرطان سینه و  گذراندن دوره درمان برای بارداری اقدام نمایید . در مادران شیرده تا زمانی که فرد ، تحت شیمی درمانی قرار نگرفته باشد ، می تواند شیردهی را با صلاح دید پزشک ادامه دهد . در دوران یائسگی خطر ابتلا به سرطان سینه کاهش می یابد .

ورزش و کنترل وزن

به طور کلی سختگیری خاصی برای کنترل وزن در بیماران پس از ابتلا به سرطان سینه مطرح نشده است ، ولی بعد از اتمام دوره درمانی ، توصیه می شود تا از خوردن غذا های چرب ، نمک و نوشیدنی های الکلی خودداری نمایند .

در حال حاضر ، به نظر می آید که ورزش می تواند در پیشگیری و کنترل سرطان پستان نقش مفیدی را ایفا کند . ورزش علاوه بر حفظ روحیه و اعتماد به نفس بیمار منجر می گردد تا فرد ، نیروی جسمی خود را مجدد به دست آورده و با انقباض های مکرر به روند جریان مایع لنف و نرم شدن نواحی سفت و فیبروتیک کمک نموده و به این ترتیب میزان ورم لنفاوی نیز کاهش یابد .

 • ورزش باعث بهبود عملکرد قلبی – عروقی ، مسائل روانی ، قدرت عضلانی ، تناسب اندام و انعطاف پذیری و در کل موجب بهبود کیفیت زندگی و ایجاد نشاط و روحیه و آسانتر کردن دوران درمان سرطان خواهد شد.
 • فعالیت ورزشی باید باید متناسب با سن ، توانایی و وضعیت سلامتی هر فرد باشد.
 • بیماران باید پس از ابتلا به سرطان سینه برای جلوگیری از ادم لنفاوی بدن به طور مناسب گرم کردن و سرد کردن بدن را به عنوان بخشی از ورزش انجام دهند.
 • فعالیت های ورزشی باید به آرامی انجام شود.
 • ورزش ها باید ابتدا سبک باشد و به تدریج سنگین شود.
 • آب فراوان بنوشید تا از افزایش دمای بدن جلوگیری نمایید.

نکاتی دیگر در مورد ورزش کردن پس از ابتلا به سرطان سینه

 • چنانچه بعد از انجام حرکتی دچار خستگی درد و افزایش ورم اندام خود شدید باید حرکت را متوقف کنید دراز بکشید و به اندام خود استراحت دهید و سریعا با پزشک خود تماس حاصل نمایید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین و تکرار یک حرکت به صورت مکرر در یک قسمت خودداری نمایید.
 • بعد از اینکه فعالیت ورزشی پایان یافت استراحت کنید و عضو درگیر را ماساژ دهید.
 • ورزش ها به فرد آموزش داده می شود باید فرد آن ها را به طور صحیح یاد گرفته و به طور منظم انجام دهد و از انجام بیش از اندازه خودداری نماید.
 • فعالیت های ورزش باید حداقل دو بار در هفته و هر بار طی 10 الی 15 دقیقه انجام شود.
 • حین ورزش کردن بدن باید در وضعیت خوبی قرار گرفته باشد و برای اینکه بتواند وضعیت بدن خود را کنترل کند جلوی آینه ورزش نمایید.
 • علاوه بر اینکه ورزش هایی که به فرد آموزش داده می شود ورزش های عمومی دیگری مانند پیاده روی ، شنا ، دوچرخه سواری  و یوگا و ورزش های ایروبیک سبک آموزش داده می شود.