انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه : سرطان سینه نوعی سرطان است که در بافت سینه شروع به رشد می کند. سلول ها کوچکترین بافت تشکیل دهنده اجزای موجود زنده می باشند. سلول های سرطانی به سرعت رشد می کنند و باعث تخریب سلول های سالم می شوند که انواع سرطان سينه را در این مقاله بیان خواهیم نمود.

ساختار اصلی سینه ، بافت چربی و ارتجاعی است که از رشته های الاستیک تشکیل شده است که دارای غده های پستانی است در مرحله ای غیر فعال به سر می برند و فقط در دوران بارداری و شیردهی فعالیت می کنند.

در میان اجزای سینه شیار هایی به نام داکت یا مجرا وجود دارد که ، به مرکز نوک پستان در قسمت تیره رنگ پوست یعنی آرئول منتهی می گردد که سایز هر یک از سینه ها بستگی به مقدار چربی موجود در آن دارد.

انواع سرطان سينه

 

انواع سرطان سينه چیست ؟

سرطان پستان براساس سلول های نشات گرفته به دو گروه سرطان درجا و سرطان مهاجم تقسیم می شود.

  1. سرطان درجا به لوبولها یا مجاری شیری محدود می شود و به بافت های دیگر صدمه نزده باشد.
  2. سرطان درجا از منشا لوبولی از لوبول ها شروع می شود و به خارج از دیواره های آن انتشار نمی یابد.
  3. سرطان درجا از منشا مجاری از تومورهای مجاری شیری می باشد و از دیواره های مجرا خارج نمی شود.
  4. سرطان مهاجم با جریان خون یا سیستم های لنفاوی به سایر اندام های بدن فرستاده می شود.
  5. سرطان مهاجم با منشا مجاری شیری رایج ترین انواع سرطان سينه می باشد که از سلول های مجاری شیری شروع می شود و به خارج از مجاری منتشر می شود.
  6. سرطان مهاجم با منشا سلول های شیری از داخل لوبوهای پستان که در مواقع مورد نیاز شیرتولید می کند آغاز می شود و به سایر بافت ها منتشر خواهد شد.
  7. سرطان التهابی پستان  در عروق لنفاوی سینه موجود است و به جای اینکه به صورت غده تکثیر شود به صورت همه جانبه به تمام سینه انتشار می یابد.
  8. بیماری پاژه که با حساسیت یا اگزما اشتباه گرفته می شود با خارش و پوسته ریزی نوک پستان همراه است.

در تمامی تومورها چه از نوع خوش خیم و چه از نوع بد خیم رشد سریع سلول ها وجود دارد.اما نکته مورد اهمیت در تومورها خوش خیم این است که رشد سلول ها در مرحله ای متوقف می شود ولی در تومورهای بد خیم به صورت غیر قابل کنترلی ادامه خواهد داشت.

BCPI  درمان قطعی سرطان ( سرطان سینه )