29 مه

تشخیص زود هنگام سرطان

تشخیص زود هنگام سرطان

برای بررسی توده های مشکوک به سرطان سینه ، روش های مختلفی برای تشخیص وجود دارد ، اما تشخیص زود هنگام سرطان سینه برای ما اهمیت دارد . روش های تشخیصی گاهی به تنهایی و گاهاً بهمراه یکدیگر به کار برده می شوند .

معاینه بالینی توسط پزشک ، BSE  ، غربالگری با ماموگرافی ، سونوگرافی ، نمونه برداری و MRI از روش های تشخیص زود هنگام سرطان پستان می باشند .

تشخیص زود هنگام سرطان

تنها روش قطعی در تشخیص سرطان ، بیوپسی یا نمونه برداری می باشد ، در این روش بخشی از تومور یا کل آن از سینه تخلیه می شود و با میکروسکوپ توسط متخصصین آسیب شناسی مورد بررسی قرار می گیرد .

بر اساس شرایط بیمار و اندازه توده تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی با روش جراحی نمونه برداری از توده انجام می شود . محل تومور در سینه را برش داده و بخشی از تومور یا کل آن از سینه خارج شده و محل برش را بخیه می زنیم .

تشخیص زود هنگام سرطان سینه

بیمار در روز بعد از جراحی می تواند به انجام کار های روزانه اش بپردازد . البته تا چند هفته نباید از دستی که نمونه برداری از آن سمت انجام شده ، برای بلند کردن اجسام سنگین استفاده نماید . زخم محل نمونه برداری به طور معمول در کم تر از ده روز بهبود می یابد .

برای نمونه برداری روش های دیگری نیز وجود دارد . به عنوان نمونه ، تحت بی حسی موضعی یک برش بسیار کوچک ایجاد می شود و توسط سوزن مخصوص چند نمونه از توده برداشته می شود . این روش ساده و راحت است و تقریباً می توان آزمایشات مورد نظر را بر روی این نمونه ها انجام داد .

در برخی موارد ، در ابتدای کار در عمل جراحی نمونه برداری انجام می شود . در مواردی که درصد احتمال سرطانی بودن تومور بالا باشد و روش های تشخیصی دیگر مانند ماموگرافی نیز احتمال بدخیم بودن تومور را تایید کرده باشند ، بعضی از جراحان ترجیح می دهند از بیمار در اتاق عمل و تحت بیهوشی عمومی نمونه فوری بگیرند و به آزمایشگاه ارسال نموده و در صورتی که نتیجه آزمایش سرطانی بودن تومور را تایید کند ، عمل جراحی پستان را همان  موقع انجام بدهند .

روش های تشخیص زود رس در سرطان سینه

در عصر حاضر سرطان و درمان آن از معضلات مهم در بین تمام مردم جهان می باشد . با در نظر داشتن این موضوع که میزان شیوع ابتلا به سرطان بالا رفته است ، مقابله ومبارزه با این بیماری دارای اهمیت ویژه ای است . مقابله با بیماری دو بخش پیشگیری و درمان را در بر دارد . در سرطان ها با توجه به این که در بیشتر موارد ابتلا دلیل مشخصی را نمی توان یافت ، پیشگیری مفهومی دیگر پیدا می کند . دانشمندان علوم بهداشتی واژه دیگری با اسم غربالگری را برگزیده اند .

هدف از غربالگری تشخیص زودرس سرطان پستان ، هنگامی که توده هنوز کوچک است و به سایر اندام های بدن منتشر نشده است .

چند روش برای تشخیص زود هنگام سرطان وجود دارد ؟

در شرایط فعلی سه روش برای تشخیص زود هنگام سرطان پستان وجود دارد که استفاده از آن به سن فرد بستگی دارد و ممکن است تواماً یا مجزا به کار گرفته بشود :

  • خود آزمایی سینه هر ماه
  • معاینه کامل پستان توسط پزشک
  • ماموگرافی

BCPI  درمان قطعی سرطان ( سرطان سینه )

درباره نویسنده

bcpi
سرطان سینه ، از بیماری های قدیمی و شایع در بانوان است . تومور های سینه برای بار اول در 3000 سال پیش از میلاد ، به وسیله ی مصریان وصف شد . در علوم پزشکی قدیم ، مطالعات بسیاری در برخی از کشور ها نظیر هند ، یونان ، روم ، ایران و چین ، در رابطه با دلایل ابتلا به سرطان پستان ، پیشگیری و در مان آن صورت گرفته بود ، پس از آن نیز گزارش ها و بررسی ها درباره این بیماری ،در قرون وسطی و حال حاضر ادامه دارد .

پاسخ

چهارده − یک =