24 آوریل

درمان سرطان سینه با جراحی

درمان سرطان سینه با جراحی

درمان سرطان سینه با جراحی به سیر طبیعی سرطان پستان بستگی دارد، برای هر نوع از سرطان سینه که در هر مرحله ای قرار دارد روش های درمانی خاصی انجام می شود.

قابل ذکر است که انتخاب هر یک از روش های درمان سرطان سینه با نتایج مخصوص به خود و با عوارض خاص خود همراه است.

درمان سرطان سینه با جراحی حفظ پستان

هنگامی که تومور سرطان کوچک است و قسمت محدودی از سینه را در گیر کرده در این نوع عمل جراحي سرطان سينه هدف برداشتن توده سرطانی و حتی الامکان حفظ بقیه پستان می باشد.

قابل ذکر است جراح سینه برای اطمینان حاصل نمودن از خارج کردن تمام سلول های سرطانی مقداری از بافت سالم اطراف پستان را  نیز بر می دارد.

درمان تکمیلی برای این روش از جراحی سینه با پرتو درمانی است، تابش اشعه به پستان باعث به حداقل رسیدن رشد تومور سرطانی می شود.

می توان گفت که این نوع از عمل جراحي سرطان سينه جراحی ساده است و مدت بستری بودن نیز در بیمارستان کوتاه می باشد.

در مواردی که ومور خیلی کوچک است عمل را می توان تحت بی حسی موضعی نیز انجام داد.

درمان سرطان سینه با جراحی

 

انواع جراحی برای حفظ پستان

لامپکتومی

برداشتن توده با حاشیه سالم و عاری از توده سرطانی

کوادرانتکتومی

در این روش از جراحی سینه یک چهارم از بافت سینه برداشته می شود در برخی از موارد نیاز به برداشتن غدد لنفاوی زیر بغل یا غده لنفاوی نگهبان وجود خواهد داشت.

درمان سرطان سینه با برداشت کامل پستان

برداشت کامل پستان یا عمل ماستکتومی در مواردی انجام می شود که امکان نگهداشتن پستان وجود نداشته باشد یا خود بیمار تمایلی به انجام ان نداشته باشد.

در گذشته برداشتن پستان با نمونه برداری از عضلات قفسه سینه انجام می شده و تصور این بوده است که اگر قسمت وسیعی از عضلات نیز حین جراحی سینه برداشته شود شانس درمان نیز افزایش خواهد یافت.

باید متذکر شد که برداشتن عضلات هیچ سودی نخواهد داشت و امروزه این روش در جراحی سرطان سینه استفاده نمی شود و عضلات حفظ خواهند شد.

نحوه انجام عمل ماستکتومی به این طریق است در بیمارستان تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و به مدت 2 الی 3 ساعت به طول می انجامد.

BCPI  درمان قطعی سرطان ( سرطان سینه )

درباره نویسنده

پاسخ

پنج × چهار =