01 ژوئن

معالجه و درمان سرطان سینه

معالجه و درمان سرطان سینه

برای این که بتوانیم کلیات معالجه و درمان سرطان سینه را شرح دهیم لازم است تا چند موضوع را مورد بررسی قرار دهیم : مراحل بیماری ، مراحل و روش درمان ، اقدامات بعد از درمان و عوارض ناشی از درمان .

 

معالجه و درمان سرطان سینه

 

مراحل بیماری

مراحل سرطان پستان ، مشخص کننده ی چگونگی گسترش سرطان پستان است و مقیاس آن از صفر تا 4 می باشد . مرحله بیماری توسط پزشک و بر اساس انجام بررسی ها و آزمایشات مشخص خواهد شد . معمولاً نمونه برداری از بخشی از سینه یا غدد لنفاوی زیر بغل از مهم ترین عوامل معین کننده مرحله ی بیماری می باشد .

مراحل و روش های درمان

روش های درمان سرطان سینه ، به طور کلی بر دو قسم موضعی و سیستمیک است .

درمان موضعی : روش جراحی و پرتودرمانی جزو درمان های موضعی سرطان سینه می باشد .

درمان سیستمیک : شیمی درمانی ، هورمون درمانی و درمان بیولوژیک درمان های سیستمیک می باشند ، که در آن ها دارو وارد خون فرد می شود و سرطان را در تمام بدن کنترل می کند .

اقدامات بعد از درمان

از مهم ترین اقدامات بعد از درمان ، حفض روحیه و عدم آسیب به وضعیت خلقی – روانی بیمار می باشد . مراقبت از زخم ناشی از جراحی ، انجام آزمایش های دوره ای ، رژیم غذایی مناسب و پروتئینی نیز از دیگر مراقبت های بعد از درمان سرطان پستان به شمار می رود .

عوارض ناشی از درمان

با توجه به مرحله بیماری و نوع درمان صورت گرفته ، عوارض ناشی از درمان متفاوت است . از شایع ترین این عوارض می توان به خستگی و بی اشتهایی ، افت خلق و ریزش مو پس از شیمی درمانی اشاره نمود . همچنین برخی از دارو هایی که شیمی درمانی به کار می رود ممکن است عارضه قلبی و افت پلاکت یا گلبول قرمز را به همراه داشتته باشد .

BCPI  درمان قطعی سرطان ( سرطان سینه )

 

درباره نویسنده

bcpi
سرطان سینه ، از بیماری های قدیمی و شایع در بانوان است . تومور های سینه برای بار اول در 3000 سال پیش از میلاد ، به وسیله ی مصریان وصف شد . در علوم پزشکی قدیم ، مطالعات بسیاری در برخی از کشور ها نظیر هند ، یونان ، روم ، ایران و چین ، در رابطه با دلایل ابتلا به سرطان پستان ، پیشگیری و در مان آن صورت گرفته بود ، پس از آن نیز گزارش ها و بررسی ها درباره این بیماری ،در قرون وسطی و حال حاضر ادامه دارد .

پاسخ

یک + 17 =