پرسش و پاسخ سرطان سینه

پرسش و پاسخ سرطان سینه : سرطان پستان یکی از بیماری های شایع بین بانوان است ، بانوان باید در مورد سرطان پستان آگاهی کامل داشته باشند و تا قبل از پیشرفت آن برای درمان سرطان سینه اقدام کنند.

به طور کلی منظور از سرطان ؛ انحراف رشد و تکثیر سلول های بدن از مسیر طبیعی و نرمال خود می باشد.

در حالت عادی ، سلول های بدن عمر محدودی دارند و زمانی که وظیفه خود را در قبال عضو مربوطه انجام می دهند از بین خواهند رفت که این مرگ سلولی برنامه ریزی شده می باشد و مرگ آن توسط هسته سلول صادر خواهد شد.

سرطان پستان ؛ با تغییرات ژن های داخل سلول ها ایجاد می گردد. به نحوی که افزایش بی رویه سلول ها با برهم خوردن متابولیسم عضو همراه می باشد و منجر به سرطان می گردد.

ما در این مقاله به طور مختصر در مورد پرسش و پاسخ سرطان سینه که سوال بیشتر شما عزیزان می باشد ؛ اطلاعاتی را در اختیارتان خواهیم گذاشت.

روش های تشخیص سرطان پستان چیست ؟

 • خودآزمایی پستان توسط خود فرد : بهترین زمان جهت انجام این معاینه ، 2 الی 3 روز بعد از قطع خونریزی ماهیانه با لمس کردن بافت سینه می باشد.
 • معاینه پستان توسط پزشک : انجام این معاینه از سن 12 سالگی به بعد توصیه می گردد و باید طی فواصل زمانی 6 الی 12 ماه انجام گیرد.
 • ماموگرافی : منظور عکس برداری از بافت سینه می باشد که به طور معمول باید در سنین 35 الی 39 سالگی بوسیله اشعه ایکس انجام  گیرد.

پرسش و پاسخ سرطان سینه

دلایل ایجاد توده های پستان چیست ؟

از معمول ترین دلایل ایجاد توده های پستان می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

 • عفونت بافت سینه در دوران شیر دهی
 • وجود تومورهای خوش خیم یا فیبروآدنوم سینه
 • وجود بیماری فیبروکیستیک سینه ( سینه های توده دار )
 • نکروز بافت چربی در سینه

علائم سرطان سینه در مراحل ابتدایی چیست ؟

به طور معمول ، سرطان پستان در مراحل اولیه هیچ گونه نشانه ای ندارد. به طوری که معمولا توده هایی در سینه خانم ها در شرایط مختلف احساس می شود که اغلب مواقع وجود توده داخل سینه به معنای سرطان سینه نیست.

بیشتر این توده ها ناشی از تغییرات هورمونی در نوجوانان و بافت آسیب دیده چربی در بانوان بوده و لذا غیر سرطانی یا خوش خیم است.

علائم سرطان سینه در مراحل پیشرفته چیست ؟

از موارد ذیل می توان به عنوان رایج ترین علائم سرطان سینه در مراحل پیشرفته نام برد :

 • فرد با تغییر سایز یا شکل سینه مواجه شود.
 • ترشح مایعی از نوک سینه در صورتی که شیر نباشد.
 • پوست سینه دچار افتادگی چروکیدگی یا جوش شود.
 • بافت نوک سینه یا هاله اطراف نوک سینه تغییر رنگ داشته باشد.
 • پوست سینه دچار برآمدگی شده یا ضخیم شده باشد.

بروز توده های تازه که تا بعد از سیکل ماهیانه بعدی نیز از بین نرود.

لنف ادم چیست ؟

لنف ادم ، تورمی است که بر اثر جمع شدن مایعی که سرشار از پروتئین است در ناحیه ای از بدن ایجاد می شود. لنف ادم ممکن است به صورت اولیه ایجاد شود و بعد از درمان سرطان سینه به وجود آمده باشد.

لنف ادم یک توده بدخیم پستان است و موجب درد و عفونت های مکرر و سنگینی عضو درگیر می شود.

به صورت طبیعی لنف داخل عروق لنفی حرکت می کند و وارد جریان خون می گردد ، اگر عروق لنفی یا غدد لنفی که در مسیر عروق قرار دارند دچار آسیب شوند حرکت لنف ها مختل خواهد شد و مایع در عضو جمع خواهد شد.

مسیرهای لنفی در افرادی که دچار سرطان سینه هستند ، در اثر عفونت و وجود عفونت یا روش های درمانی دچار آسیب خواهد شد.

به عنوان مثال می توان گفت که برداشتن غدد لنفاوی زیر بغل و انجام رادیوتراپی برای درمان سرطان سینه ؛ باعث مسدود شدن عروق لنفی یا مختل شدن حرکت لنف ها خواهد شد.

پرسش و پاسخ سرطان سینه

سن ابتلا به سرطان سینه چه زمانی است ؟

دقیق ترین سن سرطان سینه مشخص نمی باشد و سرطان سینه در هر سنی ممکن است رخ دهد ، به طور معمول ابتلا به سرطان سينه غالبا در بانوان بالای 40 سال اتفاق می افتد اما نوجوانان هم ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.

باید متذکر شد به این دلیل که سن سرطان سینه مشخص نیست ؛ بهتر است خانم ها از 25 سالگی به طور مرتب مورد معاینه قرار گیرند ، چرا که متاسفانه سن ابتلا به این نوع از سرطان ؛ در ایران کاهش یافته است.

آيا سرطان سينه درمان دارد ؟

بله ؛ شانس ادامه زندگی امروزه بسیار بالاست و افرادی که در مراحل اولیه برای درمان سرطان سينه اقدام می کنند شانس بهبودی کامل شان بسیار بالاست.

لازم به ذکر است که به طور کلی سرطان سینه امروزه با روش های مختلف درمانی قابل کنترل شدن هست.

چنانچه با مشاهده علائم سرطان سينه در زنان ، اقدام به پزشک سریعا صورت پذیرد ؛ هم درمان کمتری لازم خواهد بود و هم از پیشروی بیماری و مرگ زودرس جلوگیری خواهد شد.

زمانی که تحت درمان هستم می توانم فعالیتی داشته باشم ؟

ممکن است که این نگرانی را داشته باشید که زمانی که تحت درمان هستید ؛ آیا باز هم می توانید فعالیتی داشته باشید یا خیر ؟ باید گفت که خانم هایی که تحت درمان سرطان پستان هستند قادر به انجام فعالیت های عادی و روزمره خود خواهند بود.

باید خود را عضوی از تیم درمان به شمار آورید و درمان را به وسیله خود کامل بدانید و قبل از شروع درمان ؛ توسط جراح سرطان سینه لیستی از سوالاتی که دارید را تهیه نمایید و با پزشک در میان بگذارید.

نتیجه درمان سرطان سینه چیست ؟

همه چیز از خود فرد شروع می شود و باید فرد دارای روحیه بالایی باشد و طی درمان با جراح سینه خود همکاری نماید.

توجه داشته باشید که جراح سرطان سینه ؛ بهترین نوع درمان را به توجه به نوع سرطان سینه برای فرد انتخاب می کند.

اقداماتی که باید قبل و بعد از درمان سرطان سینه انجام دهید ؛ توسط تیم درمان بیان خواهد شد و فرد باید برای رسیدن به نتایج مطلوب آن ها را رعایت نماید.