پس از ابتلا به سرطان سینه

پس از ابتلا به سرطان سینه لازم است تا مراقبت هایی انجام داد که در روند بهبود اثر مثبت داشته باشد و کمک کند تا فرد بتواند سلامت خود را سریع تر به دست آورد.

پس از ابتلا به سرطان سینه به چه مواردی باید توجه داشت ؟

لازم است تا به چند موضوع دقت ویژه ای داشت از جمله مدیریت زندگی پس از ابتلا ، آثار جانبی بیماری ، بارداری ، شیردهی ، یائسگی ، ورزش و کنترل وزن .

مدیریت زندگی ، حفظ روحیه و عدم آسیب روانی از مهم ترین موارد پس از ابتلا می باشد ، چرا که به طور معمول بانوان در این مرحله دچار ضعف روحی – روانی و افسردگی می شوند و با آرامش و امید دادن به وی به خصوص از طرف شریک زندگی ، می توان به حفظ روحیه بیمار کمک کرد .

منظور از آثار جانبی بیماری ، تاثیرات برخی از روش های درمانی بر سیستم بدن می باشد . برای مثال زمانی که بیمار تحت شیمی درمانی قرار بگیرد ، با عوارضی چون ریزش مو ، تهوع و استفراغ و کاهش سلول های خونی مواجه می شود ، که برای تحمل و کنترل این شرایط لازم است تا از تیم درمانی خود کمک بگیرد .

پس از ابتلا به سرطان سینه

 

بارداری ، شیردهی و یائسگی

به طور معمول توصیه می شود تا دست کم سه سال بعد از گذراندن دوره درمان برای بارداری اقدام نمایید . در مادران شیرده تا زمانی که فرد ، تحت شیمی درمانی قرار نگرفته باشد ، می تواند شیردهی را با صلاح دید پزشک ادامه دهد . در دوران یائسگی خطر ابتلا به سرطان سینه کاهش می یابد .

ورزش و کنترل وزن

به طور کلی سختگیری خاصی برای کنترل وزن در بیماران پس از ابتلا به سرطان سینه مطرح نشده است ، ولی بعد از اتمام دوره درمانی ، توصیه می شود تا از خوردن غذا های چرب ، نمک و نوشیدنی های الکلی خودداری نمایند .

در حال حاضر ، به نظر می آید که ورزش می تواند در پیشگیری و کنترل سرطان پستان نقش مفیدی را ایفا کند . ورزش علاوه بر حفظ روحیه و اعتماد به نفس بیمار منجر می گردد تا فرد ، نیروی جسمی خود را مجدد به دست آورده و با انقباض های مکرر به روند جریان مایع لنف و نرم شدن نواحی سفت و فیبروتیک کمک نموده و به این ترتیب میزان ورم لنفاوی نیز کاهش یابد .

 • ورزش باعث بهبود عملکرد قلبی – عروقی ، مسائل روانی ، قدرت عضلانی ، تناسب اندام و انعطاف پذیری و در کل موجب بهبود کیفیت زندگی و ایجاد نشاط و روحیه و آسانتر کردن دوران درمان سرطان پستان خواهد شد.
 • فعالیت ورزشی باید باید متناسب با سن ، توانایی و وضعیت سلامتی هر فرد باشد.
 • بیماران باید برای جلوگیری از ادم لتفاوی بدن به طور مناسب گرم کردن و سرد کردن بدن را به عنوان بخشی از ورزش انجام دهند.
 • فعالیت های ورزشی باید به آرامی انجام شود.
 • ورزش ها باید ابتدا سبک باشد و به تدریج سنگین شود.
 • آب فراوان بنوشید تا از افزایش دمای بدن جلوگیری نمایید.

نکاتی دیگر در مورد ورزش کردن پس از ابتلا به سرطان سینه

 • چنانچه بعد از انجام حرکتی دچار خستگی درد و افزایش ورم اندام خود شدید باید حرکت را متوقف کنید دراز بکشید و به اندام خود استراحت دهید و سریعا با پزشک خود تماس حاصل نمایید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین و تکرار یک حرکت به صورت مکرر در یک قسمت خودداری نمایید.
 • بعد از اینکه فعالیت ورزشی پایان یافت استراحت کنید و عضو درگیر را ماساژ دهید.
 • ورزش ها به فرد آموزش داده می شود باید فرد آن ها را به طور صحیح یاد گرفته و به طور منظم انجام دهد و از انجام بیش از اندازه خودداری نماید.
 • فعالیت های ورزش باید حداقل دو بار در هفته و هر بار طی 10 الی 15 دقیقه انجام شود.
 • حین ورزش کردن بدن باید در وضعیت خوبی قرار گرفته باشد و برای اینکه بتواند وضعیت بدن خود را کنترل کند جلوی آینه ورزش نمایید.
 • علاوه بر اینکه ورزش هایی که به فرد آموزش داده می شود ورزش های عمومی دیگری مانند پیاده روی ، شنا ، دوچرخه سواری  و یوگا و ورزش های ایروبیک سبک آموزش داده می شود.