تشخیص و درمان سرطان سینه

امروزه تشخیص و درمان سرطان سینه ، نسبت به گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است و تا حدود قابل توجهی ، نحوه پیشرفت و انتشار سرطان سینه مشخص شده است ؛ از این رو در حال حاضر ، امید زیادی برای جلوگیری از پیشرفت و گسترش سرطان پستان وجود دارد.

به طور کلی سن ابتلا به سرطان سینه مشخص نیست ، لذا بانوان عزیز و محترم به منظور تشخیص به موقع هر گونه اختلال و ناهنجاری در سینه ها باید از سن 25 سالگی ، به طور مرتب تحت معاینات دقیق از سوی متخصص بیماری های پستان قرار گیرند.

از آن جا که با تشخیص سرطان سینه در مراحل اولیه ، امکان درمان و بهبودی آن بسیار بالا است ؛ بنابراین با معاینه سالیانه سینه ها بر شانس بهبودی و ادامه زندگی افراد افزوده خواهد شد.

راه های تشخیص سرطان سینه

در حال حاضر روش هایی به منظور تشخیص و درمان سرطان سینه وجود دارند که در ذیل به روش های تشخیص سرطان سینه پرداخته شده است :

  1. بیوپسی سینه : مقصود از بیوپسی ، نمونه برداری یا برداشت یک غده آشکار از غده لنفاوی زیر بغل می باشد. طبیعتا بیوپسی ، به مراتب بهتر از تخلیه کامل غدد لنفاوی است ؛ چرا که برداشتن کامل غدد لنفاوی باعث افزایش احتمال لنف ادم خواهد شد.
  2. آزمایشات ژنتیکی : در آزمایشات ژنتیکی ، ژن هایی که مسئول پیدایش سرطان سینه هستند ؛ شناسایی می شوند. لذا با تجویز آزمایشات ژنتیکی می توان افرادی که مستعد این بیماری هستند را با غربالگری تحت نظر قرار داد.

تشخیص و درمان سرطان سینه

روش های درمان سرطان سینه

به طور کلی امروزه سرطان سینه ؛ با روش های مختلف درمانی ، قابل کنترل شدن است.

به بانوان عزیز توصیه می شود با مشاهده علائم سرطان سينه ، سریعا نسبت به معاینه و درمان آن اقدام نمایند ؛ چرا که در این صورت نه تنها طول درمان کوتاه تر می گردد ، بلکه بر طول عمر فرد نیز افزوده خواهد شد.

اصلی ترین درمان سرطان سینه ، جراحی سرطان سینه می باشد که در حال حاضر شیمی درمانی ، اشعه درمانی ، تارگت درمانی ، هورمون درمانی و لیزر ؛ نیز به عنوان درمان های تکمیلی با جراحی سرطان سینه همراه می گردند و نسبت به گذشته ، کمترین عوارض احتمالی را به دنبال خواهند داشت.

  • شیمی درمانی : یکی از راهکارهای جلوگیری از پیشروی سرطان و درمان آن ، شیمی درمانی می باشد. امروزه برای انجام شیمی درمانی ، داروهایی برای افراد تجویز می شوند که نسبت به گذشته عارضه کمتری دارند.
  • اشعه درمانی : روشی موثر و کوتاه مدت و کم عارضه برای درمان سرطان می باشد.
  • تارگت درمانی : تارگت درمانی ، برای تکمیل دوره درمان سرطان سينه بدخيم  و برای بیمارانی که مبتلا به سرطان سینه مهاجم و غیر قابل کنترل هستند انجام می شود و باعث افزایش طول عمر فرد می گردد.
  • هورمون درمانی : هورمون درمانی ، روشی است که به کنترل هورمون استروژن که مسئولیت تشدید و عود بیماری سرطان سینه را برعهده دارد ؛ می انجامد.
  • لیزر : استفاده از لیزر برای برداشتن کانون های منفرد سرطانی ؛ مخصوصا متاستازهای محدود مورد استفاده قرار می گیرد که برای تایید شدن در مرحله تحقیقات قرار دارد.